GEMİ YATIRIMIYLA TABAN GIDA TİCARET AĞINI BÜYÜTECEK

Dünyanın farklı pazarlarından buğday başta olmak üzere tahıl, yem grubu ve yağlı tohum tedariki yapan, tarımsal gıda zincirinin her aşamasında müşteri odaklı yaklaşımıyla, çiftçi, müşteri ve tüketici için güven odaklı ticaret gerçekleştiren Taban Gıda’nın bünyesinde yer aldığı Vivalon AG, 9 milyon dolar yatırımla 42.648 DWT'lik kuru yük gemisi satın aldı.

Dünya çapında ticaret yapan ve stratejisini de bu yönde oluşturan Vivalon Grup Şirketi Taban Gıda, yeni gemi ile Güney Amerika, Akdeniz ülkeleri ve Batı Afrika sahilleri öncelikli olmak üzere ticaret ağını genişletmeyi hedefliyor.  Japon yapımı Handymax 42.648 DWT’lik gemi ile ticaret gerçekleştirecek marka ana ürün grubu olan tahıl grubu, yem hammaddeleri ve yağlı tohumların ticaretine dahil ürünler öncelikli olmakla birlikte piyasa koşullarına göre diğer ürün gruplarını da taşımayı planlıyor.  Dünyada ticaret yapan büyük şirketlere bakıldığında büyümeleri esnasında gemi sahibi olmaktan kaçamadıklarının görüldüğünü belirten Taban Gıda’nın CEO’su Hasan Hacıhaliloğlu “Sektörde yükselen navlun piyasasını gider olarak kontrol edebilmek ve bunu gelir kalemine dönüştürüp, ticareti dengelemek stratejik ve olması gereken bir karar haline geldi. Biz de bu yatırımımızla taşıma maliyetlerini kontrol altına alma gerekliliği önem arz eden transit ticaret pazarında söz sahibi olabilmek ve bu pazarda da hacmimizi artırma stratejimize daha hızlı ulaşmayı hedeflemekteyiz” dedi. 

Global pazarda büyüme hedefi...

Taban Gıda tahıl, yağlı tohum ve yem pazarının güçlü ve güvenilir tedarikçisi olmak ve global pazarlarda büyüme hedefi ile ürün yelpazesini ve tedarik pazarlarını sürekli genişletiyor. Yükselen navlun piyasasında bu uzun dönemli hedefimizi öne çekmeyi uygun gördük diyen Taban Gıda’nın CEO’su Hasan Hacıhaliloğlu “Navlun piyasaları yön değiştirecek olsa dahi, faaliyet alanımız dolayısı ile kendi yüklerimiz olduğu için bu durumu tolere edebilecek avantaja sahibiz” şeklinde konuştu. 

“Türkiye pazarında biz bir oyuncu değil, oyun kurucuyuz.”

Taban Gıda’nın 3.000 – 50.000 DWT arası zaman kirası yahut sefer kirasında olan gemileri ve uzun dönemli navlun kontratları da bulunuyor.  Bu şekilde piyasada belli sayıda gemileri kontrolümüzde tutup, yüksek piyasada gemi bulamama riskini düşürüyoruz diyen Taban Gıda’nın CEO’su Hasan Hacıhaliloğlu “ticaret kapasitemizi bildiğimiz ve Türkiye pazarına ciddi bir arzımız olduğu için bu kontratları rahatlıkla yapabilme gücüne ve güvenine sahibiz. Türkiye pazarında biz bir oyuncu değil, oyun kurucuyuz. Ticaret olarak buradan aldığımız güç ve öngörü ile çok rahat navlun/gemi kapasitesi seçimi ve taşıma tonajı için ihtiyaçlarımızı belirleyebiliyor, bu doğrultuda kontratlarımızda avantajlı taraf olarak kendimizi konumlandırıyoruz. Piyasada itibarlı, ticaret hacmi yüksek ve operasyonu güçlü gemi kiracısı olarak yer aldığımız için mevcut piyasa içerisinde avantaj yaratan navlun kontratları yapabiliyoruz” dedi.  

Taban Gıda, 300 bin tonluk transit ticaret hacmini 2021 yılında 1,5 milyona çıkarmayı hedefliyor.

Taban Gıda kurulduğu 2016 yılından bu yana doğru pazarlarda, doğru ürün, doğru fiyat politikası ve hizmet kalitesiyle büyüme gerçekleştiriyor. Yeni yatırımlarla tedarik zincirini güçlendirmeyi hedefleyen Taban Gıda, 2021 sonunda yüzde 25 büyümeyi planlıyor.  Şirket, 2020 yılında 300 bin ton olarak gerçekleştirdiği transit ticaret hacmini 2021 yılında 1,5 milyona çıkarmak için yeni pazarlara yelken açtı. Farklı ürün grupları ile dünyanın birçok ülkesine talep ve ihtiyaç odaklı transit ticaret gerçekleştiren Taban Gıda’nın faaliyet gösterdiği ülkeler arasında Almanya, Arjantin, Brezilya, Bulgaristan, Gürcistan, Hindistan, İsrail, İtalya, Kazakistan, Letonya, Litvanya, Lübnan, Meksika, Mısır, Polonya, Rusya, Romanya, Ukrayna bulunuyor. Taban Gıda’nın hedefi buğday pazarında yakaladığı başarıyı, portföyündeki diğer ürün gruplarında da yakalayarak, yurt içinde olduğu gibi uluslararası pazarda da en güvenilir tedarikçi olarak ilk sıralarda yer almak.

Vivalon AG hakkında:

İsviçre merkezli olarak 2019 yılında kurulan Vivalon AG, doğru pazar, doğru ürün ve talep doğrultusunda doğru fiyatlama yaparak global pazarlarda emtia ticaretine yönelik tedarik zincirini yönetiyor. Afrika, Asya, Amerika ve Avrupa’da 20’ye yakın ülkede faaliyet gösteren Vivalon AG tahıl ve yağlı tohum ticareti ile başladığı global pazarlarda büyüme stratejisi, çerçevesinde metal, enerji ve madencilik sektörleriyle iş alanını genişletmiş; ürün çeşitliliğini sürekli geliştirerek, müşteri talep ve beklentilerine göre doğru ürünü doğru pazarlardan tedarik ederek büyümeye, yeni ülkeleri rotasına eklemeye devam etmektedir.  Grup bünyesinde; iç pazarda buğday başta olmak üzere tahıl, yem grubu ve yağlı tohum tedariki yapan Taban Gıda, karayolu, denizyolu, havayolu, proje taşımacılığı, demiryolu ve kombine taşımacılık alanında faaliyet gösteren Lanes Lojistik ve gıda tedarikinde faaliyet gösteren Dubai merkezli Robigo Trade DMCC yer alıyor.