TABAN GIDA CAPİTAL 500 SIRALAMASINDA 196’NCI SIRADA YERİNİ ALDI

Taban Gıda, Türkiye’nin en önemli ulusal ekonomi dergisi Capital’in, Türkiye’nin En Büyük 500 Özel Şirketi (2020) araştırmasında 196’ncı sırada yerini aldı. Genç bir şirket olarak kuruluşundan bu yana geçen 5 yıllık sürede Türkiye’de buğday tedarik pazarında faaliyet gösteren özel şirketler arasında sektör lideri olan Taban Gıda, yurtiçinde olduğu gibi global pazarda da lider tedarikçiler arasında yer alma hedefi ile ilerliyor.  

Türkiye’nin En Büyük 500 Özel Şirketi arasında yer alarak gücünü ve başarısını tescilleyen Taban Gıda tarımsal gıda tedarik sektöründe agresif büyüme stratejisi ile hareket ediyor. Geçtiğimiz yıl sıralamasında 246’ncı sırada yer alan Taban Gıda, bu yıl 50 sıra birden yükselerek 196’ncı sıraya yerleşti. Capital’in, Türkiye’nin En Büyük 500 Özel Şirketi (2020) araştırmasında 196’ncı sırada yer almaktan büyük mutluluk duyduklarını belirten Taban Gıda CEO’su Hasan Hacıhaliloğlu “İş dünyasının yakından takip ettiği, her yıl ciddi araştırmalar sonucunda oluşan 500 büyük firma sıralamasında yer almak, başarımızın tescillenmesi açısından oldukça önemli. Umarım bundan sonraki yıllarda da listede yükselerek yer almaya devam edeceğiz. Tüm dünya için zorlu bir süreçten geçiyoruz.  İhtiyaca hızlı cevap verebilmek için daha fazla efor sarf ettik ve 2020’yi başarıyla atlattık. Pandemi nedeniyle buğday geçtiğimiz yılın ve bu yılın kilit ürünü oldu. Üretim tüketim dengeleri değişti, ülkeler daha çok stok yapmaya başladı. Tabi iklim değişikliğinin de etkilerini son yıllarda fazlasıyla yaşamaya başladık. İklim şartlarına bağlı olarak kuraklık sebebiyle tarımsal üretimde düşüş beklentiler arasında, Türkiye ve birçok ülkede de ciddi oranda rekolte kaybı bekleniyor. 2021 yılı bu şartlarda zorlu geçse de yeni stratejilere ve pazarlara yönelerek risklerin etkisini en az düzeyde tutmayı ve bu yılı da büyüme ile kapatmayı planlıyoruz. Sürdürülebilir tarım ve iklim değişikliğiyle mücadele etme her zaman stratejilerimizin en başında yer alıyor.” dedi.  

Taban Gıda, güçlü sermaye yapısıyla 2021 sonunda yüzde 25 büyümeyi planlıyor. 

Taban Gıda, önümüzdeki 5 yıllık süreçte tedarik zincirini destekleyecek üretim ve lojistik yatırımları yaparak sektördeki gücünü etkinleştirme hedefinde. Geçtiğimiz yıl 1,6 milyon ton buğday ticareti yapan ve 2.543.366.669 TL net satış rakamına ulaşan Taban Gıda, 2020 yılında 300 bin ton olarak gerçekleştirdiği transit ticaret hacmini 2021 yılında 1,5 milyona çıkarmayı hedefliyor. Asya, Afrika, Avrupa pazarlarında 20‘ye yakın ülkede faaliyet gösteren ve buğday başta olmak üzere tahıl, yem grubu ve yağlı tohum tedariki yapan Taban Gıda, güçlü sermaye yapısıyla 2021 sonunda yüzde 25 büyümeyi planlıyor.  Çok uluslu, bölgesel, ulusal ve yerel tedarikçiler ile güven ve kalite esasına dayalı ticaret gerçekleştiren Taban Gıda, yeni hizmet yaklaşımları ve yenilikçi çözümler ile sektörü geliştirmeyi ve bu alanda yeni yatırımlar yapmayı planlıyor.