TATARİSTAN CUMHURBAŞKANI TABAN GIDA ÖNCÜLÜĞÜNDE TÜRK HEYETİNİ AĞIRLADI

Tarımsal gıda tedarik sektörünün öncü şirketlerinden; Vivalon Grup Şirketi Taban Gıda’nın Kurucusu Aras Demir liderliğinde toplanan heyet, Tataristan Cumhurbaşkanı Rüstem Minnihanov tarafından ağırlandı. Gerçekleşen görüşmede Tataristan ile iş birliğinin artırılması, bölgede yatırımların güçlendirilmesi ve ortak projeler yürütülmesi adına önemli adımlar atıldı.

Tataristan Cumhuriyeti Tam Yetkili Temsilciliği'nin İstanbul'da Taban Gıda öncülüğünde gerçekleştirdiği bir dizi görüşme ve yatırım potansiyelinin ilk sunumunun ardından; tarımsal gıda sektörünün önde gelen iş insanlarından oluşan Türk heyeti, Tataristan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Rüstem Minnihanov tarafından ağırlandı.Tataristan Cumhuriyeti Hükümet Konağı’nda Cumhurbaşkanı Rüstem Minnihanov ev sahipliğinde gerçekleşen görüşmede Tataristan Cumhuriyeti Tarım ve Gıda Birinci Bakan Yardımcısı Nail Zalakov, yatırımcılar, banka temsilcileri ve Tataristan'daki en büyük tarımsal holdinglerin başkanları yer alırken, Türkiye’yi temsilen Vivalon Grup Şirketi Taban Gıda’nın Kurucusu Aras Demir yer aldı.

“Türkiye Cumhuriyeti Tataristan Cumhuriyeti'nin önemli ortaklarından biri…”

Tataristan tarım sektöründe iş birliğine ilişkin konuların ele alındığı görüşmede Tataristan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Rüstem Minnihanov, Türkiye ile ekonomik ilişkilerinin önemini vurgulayarak "Türkiye Cumhuriyeti Tataristan Cumhuriyeti'nin önemli ortaklarından biri. Bu bağlamda Türkiye ile ilişkilere değer veriyoruz. Türk şirketleri Tataristan Cumhuriyeti'ne yaklaşık 2 milyar dolar yatırım yaptı. Bölgede 10 Türk fabrikası önemli başarılara imza atıyor. 4,6 milyon hektar tarım arazimiz, 955 bin baş büyükbaş hayvanımız var. Bölgemizin tarım ürünlerinin yaklaşık yarısı özel çiftliklerde üretiliyor" dedi.

Un değirmeni yatırımı için öneri sunuldu

Tarıma yönelik ortak projelerin geliştirilmesi için oldukça önemli bir görüşme yaptıklarını belirten Aras Demir “Taban Gıda, Rusya ve Bağımsız Devletler Topluluğu ülkelerinden Türkiye'ye ve üçüncü ülkelere tarım ürünlerinin ticareti konusunda uzmanlaşan bir şirket. 2020 yılında Rusya ve bölge ülkelerinden buğday arzı hacmi 2 milyon tonu aştı. Bu bölge dünyanın tarımsal gıda deposu. Biz şirket olarak Tataristan ile iş birliğine hazırız.  Bu bölgede bir un değirmeni yatırımı için Sayın Rüstem Minnihanova önerilerimizi sunduk. İki ülkenin ortak yatırım projeleri geliştirerek özellikle sektörün karşı karşıya olduğu küresel krizlere karşı önlem alması ve sektörü güçlendirmesi oldukça önemli.” dedi.

Tataristan, yüksek yoğunluklu bir tarımsal üretim bölgesi. Rusya'nın tarım arazilerinin %2,2'sine sahip olan ülke, gayri safi tarımsal üretiminin %4,2'sini üretiyor. Aynı zamanda Rusya'nın ekonomik olarak en gelişmiş ve yatırım açısından en cazip bölgelerinden biri olarak öne çıkıyor.