İsviçre merkezli Vivalon AG’nin Türkiye’deki iştiraklerinden Taban Gıda, buğday tedariki pazarında yüzde 20 pay ile lider konumda. Şirket, önümüzdeki üç yıllık süreçte 100 milyon dolar yatirım hedefi koydu. Filosuna iki kuru yük gemisi ekleyen şirket, silo ve un fabrikası yatırımı da yapacak.

17-30 Ekim 2021 tarihli sayıdan

Türkiye’de yüzde 20 pazar payıyla buğday tedarik pazarında özel sektör lideri olan ve “Türkiye’nin 500 Büyük Şirketi” sıralamalarında ilk 200’de yer alan Taban Gıda, yatırım atağına kalkmaya hazırlanıyor.

Son dönemde filosuna iki kuru yük gemisi ekleyen şirket, önümüzdeki üç yıllık süreçte 100 milyon dolar yatırım hedefi koydu.

Yatırımların ana gövdesini ise yeni silo ve un fabrikası yatırımları oluşturacak. Şirket bu yatırımlarla Asya, Afrika, Avrupa ve Amerika pazarlarına yayılan tedarik zincirini güçlendirmeyi hedefliyor.

3 MİLYAR TL CİRO HEDEFİ

Taban Gıda, geçen yıl 2,5 milyar TL ciroya ulaştı ve bu yılı ise 3 milyar TL ciro ile kapatmayı hedefliyor. Şirket, önümüzdeki üç yıllık süreçte tedarik zincirini destekleyecek üretim ve lojistik yatırımları ile buğday dışında soya ve ayçiçeği küspesi, arpa, mısır, buğday kepeği gibi yem hammaddeleri çeşitliğinin yer aldığı ürün grubunda da pazar payını yükseltmeyi amaçlıyor.

Taban Gıda CEO’su Hasan Hacıha-liloğlu, “Hacmimizi artırma stratejimize daha hızlı ulaşmayı hedefliyoruz. Çok kısa sürede iki gemi alımı daha yapmayı planlıyoruz. Kazancımızı yatırıma yönlendiriyoruz, global oyuncu olmanın tek yolu bu” diye konuşuyor.

Taban Gıda, Türkiye’de yüksek tonajlı ticaretin aktığı limanlardan Karasu’da yüzde 34, İskenderun’da yüzde 26, Bandırma’da yüzde 21, Tekirdağ’da yüzde 18, Samsun’da yüzde 14 oranında toplam ithalat hacminden pay alıyor.

Hasan Hacıhaliloğlu, Türkiye’nin birçok limanında yüksek depolama kapasiteli kiralamalar yapan Taban Gıda’nın iki yıl içerisinde 100 bin tonluk depolama kapasitesine ulaşacak kendi silolarını kuracağını vurguluyor.

UN FABRİKASI ARIYOR

Pandemi özellikle tarımsal emtiada ülkelerin stok tutma kapasitesini yukarılara taşıdı. Buğday geçtiğimiz yılın ve bu yılın kilit ürünü oldu. Üretimde ilk sırada olan Çin gibi ülkeler daha fazla stok yapmaya başladı. Dünyada buğday üretiminde ilk üçü Çin, Hindistan ve Rusya paylaşıyor.

Türkiye’nin ortalama üretimi ise 15 milyon ton. “Unda 2005’ten bu yana dünyada ihracatçı ülkeler arasında ilk sıralardayız” diyen Taban Gıda CEO’su Hasan Hacıhaliloğlu, yurtiçi ve yurtdışında bin ton/ gün kapasiteli bir un fabrikası yatırımı için fizibilite çalışmalarına başladıkları bilgisini veriyor.

Hacıhaliloğlu, “Eskiden ülke olarak buğday üretiminde kendi kendimize yetiyorduk, sadece ihracat yapmak için gerekli buğdayı dışarıdan alıyorduk. Şu anda ithalat şartı var. Önce hububatın ithal edilmesi sonra ihracat yapılması gerekiyor” diye konuşuyor.

PANDEMİDE BUĞDAYA TALEP ARTTI

Buğday, en temel besinlerin ham maddesi olması sebebiyle büyük önem taşıyor. ABD Tarım Bakanlığı’nın (USDA) Haziran 2021/2022 üretim sezonu projeksiyonlarına göre 2,8 milyar ton olan dünya toplam tahıl üretiminin yüzde 28’ini buğday üretimi oluştururken, 464 milyon ton olan dünya toplam tahıl ihracatının yüzde 41’ini de buğday ihracatı oluşturuyor. Türkiye verilerine göre ise buğdayın yurtiçi kullanımı 2019/20 dönemi itibarıyla 20 milyon ton seviyesinde.