Rusya Federasyonu'na bağlı Tataristan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Rüstem Minnihanov, Türkiye ile ekonomik ilişkilerinin önemini vurgulayarak, "Türk fabrikaları bölgemizde başarılara imza atıyor" dedi.

Tataristan Cumhurbaşkanlığı açıklamasına göre, Minnihanov, Türk şirketi "Taban Gıda"nın kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Aras Demir'in başkanlığındaki Türk heyeti ağırladı.

Görüşmede, bölgedeki tarım sektöründe işbirliğine ilişkin konular ele alındı.

Tataristan Cumhurbaşkanı, Türkiye Cumhuriyeti ile ekonomik ilişkilere önem verdiklerini vurgulayarak, "Türkiye Cumhuriyeti Tataristan Cumhuriyeti'nin önemli ortaklarından biri. Ve bu bağlamda Türkiye ile ilişkilere değer veriyoruz. Türk şirketleri Tataristan Cumhuriyeti'ne yaklaşık 2 milyar dolar yatırım yaptı. Bölgede 10 Türk fabrikası başarılara imza atıyor" dedi.

Minnihanov, tarımsal sanayi alanında işbirliğinin geliştirilmesi için Tataristan'ın yüksek potansiyele dikkat çekerek, "Tataristan, süt üretiminde Rusya'da ilk sırada yer alıyor ve en büyük on hayvan ve kanatlı hayvanı eti üreticisinden biri. Tataristan Cumhuriyeti, ana yiyecek türlerini tamamen sağlar." şeklinde bilgi verdi.

RF Tataristan Cumhurbaşkanı, “4.6 milyon hektar tarım arazimiz, 955 bin baş büyükbaş hayvanımız var. Bölgemizin tarım ürünlerinin yaklaşık yarısı özel çiftliklerde üretiliyor ”dedi.

Taraflar, Tataristan Cumhuriyeti ve "Taban Gıda" şirketi arasındaki olası işbirliği alanlarını, tarımda ortak projelerin geliştirilmesi için konuları da ele aldı.

RF Tataristan Cumhurbaşkanı Minnihanov: Türk fabrikaları bölgemizde başarılara imza atıyor - Haberler | RTİB - Rus-Türk İşadamları Birliği

FUAD SAFAROV