TABAN GIDA'DAN SAMSUN'A 5 MİLYON DOLAR SİLO YATIRIMI

Türkiye'de buğday tedarik pazarının lideri Taban Gıda, Samsun'a yaklaşık 5 milyon dolarlık silo yatırımı yapacak. ASYA, Afrika, Avrupa ve Amerika pazarlarında 20'ye yakın ülkeye transit ticaret gerçekleştiren, Türkiye'de buğday tedarik pazarının lideri Taban Gıda, yaklaşık 5 milyon dolarlık kendi silo yatırımı için kolları sıvadı. Siloların Tekkeköy ilçesinde yapılacağı belirtildi. Samsun'da yaklaşık 5 milyon dolarlık silo yatırımı yapacak olan Taban Gıda CEO'su Haşan Hacıhaliloğlu, Pazarlama ve Kurumsal İletişim Yöneticisi Hande Kazancı ve bölgedeki çalışma ortağı Erkut Nakliyat Yönetim Kurulu Başkam Erkut Pak ile birlikte Sheraton Grand Samsun Hotel'de, yerel ve yaygın basın temsilcilerinin katıldığı basın toplantısı düzenledi. Firma hakkında bilgi veren Taban Gıda CEO'su Hasan Hacıhaliloğlu, Taban Gıdanın 2021'de önemli yatırımlar yaparak yılı yüzde 50'nin üzerinde büyüme ile kapattığını ve yatırımlarına devam ettiğim belirterek, filosuna 3. gemisini de eklediğini vurguladı.

SAMSUN'A 5 MİLYON DOLARLIK YATIRIM

Hacıhaliloğlu, Çatı şirketi Vivalon AG'nin 11 milyon dolarlık yatırımıyla 3. kuru yük gemisi Şubat ayı itibari ile demir alacağını belirterek, "Taban Gıda olarak, 2022 yılında yeni gemi alımları, silo ve üretim yatırımlarını hayata geçirmeyi hedefliyoruz. Şirket olarak yem hammaddeleri pazarında iddialı bir büyüme hedefi ile 3 yıllık süreçte 100 milyon dolarlık yatırım planlıyoruz. Tahıl, yem grubu ve yağlı tohum tedarik pazarında ihtiyaç ve talebe yönelik transit ticaret gerçekleştirerek kuruluşundan bu yana geçen 6 yıllık sürede ticaret hacmini 1,5 milyon tonun üzerine çıkaran şirketimiz, 2021 sonu itibari ile 4,5 milyar TL ciroya ulaştı. "Türkiye'nin 500 Büyük Şirketi'' sıralamalarında ilk 200'de yer alan şirketimiz, üretim, lojistik ve depolama alanlarına 3 yıllık süreçte 100 milyon dolarlık yatırım yaparak global pazardaki gücünü artırma ve tedarik yapısını büyütme hedefinde. Türkiye'nin birçok limanında yüksek depolama kapasiteli kiralamalar yapan şirketimiz, uzun süreli kiralama gerçekleştirdiği Samsun limanında toplam buğday ithalatı kapasitesinin yüzde 15'ini tek başına kullanıyor. Tekkeköy bölgesinde yaklaşık 5 milyon dolarlık kendi silo yatırımımız için kolları sıvadık" dedi.

UZUN VADEDE DENGELER DEĞİŞECEK

"Taban Gıda olarak, neredeyse orta ve üzeri ölçekteki tüm üreticilere buğday tedariki sağlayarak destek oluyoruz" diyen Hacıhaliloğlu, "İhracata yönelik ithalat gerçekleştiriyoruz. Bu gücün kaybedilmemesi ve ihracatın geliştirilmesi, desteklenmesi için buğday politikalarının doğru yönetilmesi gerekiyor. Ülkemizdeki tarım uygulamaları da hububat ürünlerinin ekimini olumsuz yönde etkiliyor. İklim değişikliklerinin dönemsel bazda önceki senelerde de olumsuz etkileri görüldüğü olmuştu. Dünyada hala ekilmemiş pek çok alan var. Şu an için ihtiyacı karşılayacak üretim söz konusu. Ama uzun vadede dengeler çok ciddi değişebilir" dedi.