Çatı şirketi Vivalon AG'nin toplam 14 milyon dolarlık yatırımıyla 2 kuru yük gemisini filosuna ekleyen Taban Gıda, silo ve un fabrikası yatırımlarını gündemine aldı. 2016'da kurulan Taban gıda, eylül ayında 9 milyon dolar yatırımla aldığı ilk kuru yük gemisine bir yenisini daha ekledi. Bu kez 5 milyon dolar yatırımla ikinci gemi hububat ticareti için demir aldı. Asya, Afrika, Avrupa ve Amerika pazarlarında 20 ülkeye buğday başta olmak üzere tahıl, yem grubu ve yağlı tohum transit ticaretini gerçekleştiren şirket, üç yıllık süreçte üretim, lojistik ve depolama alanında toplam 100 milyon dolar yatırım yaparak yurt içinde üstlendiği liderliği global pazarda da elde etmeyi hedefliyor.

2021 HEDEFİ 3 MİLYAR LİRA CİRO

Faaliyete başladığı 2016 yılını 37 milyon lira ciro ile kapatan Taban Gıda aradan geçen beş yılda 2,5 milyar lira ciroya ulaştı. Geçen yıl 1,5 milyon ton buğday ticareti yapan şirket cirosunun yüzde 85'ini Türkiye'de gerçekleştiriyor. Yurtiçinde yüzde 20 pazar payına ulaştıklarını söyleyen Taban Gıda CEO'su Hasan Hacıhalioğlu, 2021 için ciro hedefi ise 3 milyar lira. Taban Gıda CEO'su Hasan Hacıhaliloğlu "Hacmimizi artırma stratejimize daha hızlı ulaşmayı hedefliyoruz. Çok kısa sürede 2 gemi alımı daha yapmayı planlıyoruz. Kazancımızı yatırıma yönlendiriyoruz, global oyuncu olmanın tek yolu bu." dedi. Hacıhalioğlu iki gemi daha almayı planladıklarını, ardından silo yatırımı yapacaklarını ve un fabrikası arayışında olduklarını ifade etti.

PANDEMİDE TALEP ARTTI

Buğday, en temel besinlerin (unlu mamuller, makarna, irmik, bisküvi, bulgur) ham maddesi olması sebebiyle diğer tarımsal ürünlere göre daha fazla önem arz etmektedir. ABD Tarım Bakanlığı'nın Haziran 2021/2022 üretim sezonu projeksiyonlarına göre 2,8 milyar ton olan dünya toplam tahıl üretiminin yüzde 28'ini buğday üretimi oluşturuyor. Aynı zamanda 464 milyon ton olan dünya toplam tahıl ihracatından buğday yüzde 41 pay alıyor.

YURT İÇİ TÜKETİM 20 MİLYON TON

Türkiye verilerine göre buğday yurt içi kullanımı 2019/20 dönemi itibariyle 20 milyon ton. Tüketimin yüzde 80'i gıda sektöründe, yüzde 11'i yem sanayisinde, yüzde 6'sı ise tohumluk olarak gerçekleşmektedir. Türkiye'nin buğday ve buğday ürünlerinde ihracat yaptığı ülkelerin başında Irak, Venezuela, Yemen ve Somali gelirken en fazla buğday ithalatı yaptığı ülke ithalatın yüzde 64,6'sını oluşturan Rusya. Türkiye'de 2019/20 üretim sezonu itibariyle toplam buğday arzı içerisinde ithalatın payı ise yüzde 37.